Požární stříkačky
Motorové stříkačky jsou klíčovým prvkem při hašení požárů, čerpání vody a zajištění zásahu v místech bez hydrantové sítě. Nabízíme širokou škálu profesionálních stříkaček určených pro hasiče, záchranné složky i obce. Vybavení splňuje náročné požadavky na výkon, mobilitu a odolnost v náročném terénu.
Hlavní účely použití:
- hašení požárů - nasávají vodu z přírodních zdrojů (řeky, jezera, nádrže) a dopravují ji k proudnicím
- zásobování vodou - při dálkové dopravě vody přes hadicové vedení
- odčerpávání vody - např. při záplavách, haváriích nebo technických zásazích
- podpora jiných čerpacích jednotek - jako mezičlánky pro zajištění tlaku ve vedení
Požární motorové stříkačky jsou běžně využívány jednotkami hasičů (profesionálních i dobrovolných), ale i technickými službami obcí, v lesním hospodářství nebo průmyslových areálech. Díky vysoké mobilitě, výkonu a spolehlivosti patří k základnímu vybavení pro zvládání mimořádných událostí.
Zastoupené značky - Rosenbauer, TOHATSU
Řazení produktů
Výpis produktů
Ovládací prvky výpisu
Přenosná motorová stříkačka je samostatně přepravitelné čerpadlo poháněné spalovacím motorem, určené pro hašení požárů, zásobování vodou nebo disciplíny požárního sportu. Hlavní rozhodovací osa při výběru je výkon čerpadla v kombinaci s mírou automatizace – tedy zda stroj bude sloužit výhradně k zásahu, k tréninku a soutěžím, nebo obojímu. V kategorii jsou dostupné stroje s výkonem čerpadla od 1 200 l/min (BEAVER KR113 při 6 barech) po 2 450 l/min (FOX4 při plném výkonu). Rosenbauer FOX4 lze tankovat za provozu díky poloze nádrže pod motorem – u stříkaček stejné třídy je to méně obvyklá vlastnost. Pro první pořízení do sboru s pravidelnou soutěžní činností pokryje jeden model FOX4 1.0.1 jak zásah, tak trénink i ostrou soutěž.
Co je přenosná motorová stříkačka a jak se liší od čerpadla
Přenosná motorová stříkačka je kompletní agregát – motor a čerpadlo jsou konstrukčně spojeny do jednoho celku na přenosném rámu. Na rozdíl od plovoucích nebo ponorných čerpadel pracuje na suchu a vodu aktivně nasává ze zdroje přes savice. Sací výška 3 m je standardní testovací podmínka podle EN 14466 – od ní se odvíjí všechny uváděné výkony. Čím vyšší je skutečná sací výška v terénu, tím nižší bude reálný výkon oproti katalogovým hodnotám.
Při sací výšce 5–6 m (hluboký rybník, studna) výkon čerpadla prokazatelně klesá – pro taková nasazení je vhodné konzultovat výběr modelu individuálně.
Přehled modelů a jejich hlavní rozdíly
Rosenbauer BEAVER KR113 je nejlehčí a nejkompaktnější stroj v kategorii – 110 kg na sucho, rozměry 697 × 545 × 645 mm. Motor Briggs & Stratton V-Twin 26 kW s poloautomatickou lamelovou vývěvou. Výkon čerpadla dosahuje 1 200 l/min při 6 barech – pro zásobovací nebo pomocné nasazení menšího sboru.
Rosenbauer FOX S BASIC je vstupní model řady FOX s motorem BRP-Rotax 4T 2-válec (29 kW) a výkonem až 2 000 l/min. Bez automatických ochranných funkcí – určen pro zásah bez nároků na automatizaci. Panel LCS 2.0 zajišťuje přehledné ovládání.
Rosenbauer FOX 4 2025 – 1.0.0 přináší 3válcový motor BRP-Rotax 903 ccm (52 kW) a výkon čerpadla až 2 450 l/min. Přibývá mechanická ochrana před přehřátím. Základní konfigurace řady FOX4 pro výzbrojnu bez požadavku na sportovní automatiku.
Rosenbauer FOX4 1.0.1 kombinuje zásahový výkon s plnou sportovní automatizací: otočná výtlačná hrdla, tempomat tlaku, varování před kavitací, přednastavené tlaky 4/7/10 bar. Nejčastěji poptávaná konfigurace pro sbory, které jedou jak zásah, tak soutěže.
Rosenbauer FOX4 1.0.2 special sport je certifikovaná varianta pro mezinárodní soutěže CTIF. Navíc oproti 1.0.1 obsahuje ochranný sportovní panel LCS 2.0, přednastavené tlaky 6/8/10 bar a automatickou akceleraci na výstupní tlak 15 bar. Zásahové vlastnosti zůstávají zachovány.
TOHATSU VE 1500 stojí mimo řadu Rosenbauer: 2taktní 2válcový motor 60 PS (44 kW), rotační vakuová vývěva s nasátím vody do 5 vteřin, vřetenové uzávěry otočné o 90°. Výkon 1 500–2 050 l/min, hmotnost 107 kg. Pro sbory preferující japonskou konstrukční filozofii nebo specifickou kompatibilitu s příslušenstvím.
| Model | Výkon čerpadla (max.) | Hmotnost | Sportovní funkce | Automatická ochrana |
|---|---|---|---|---|
| BEAVER KR113 | 1 200 l/min / 6 bar | 110 kg | Ne | Lamelová vývěva |
| FOX S BASIC | 2 000 l/min / 2 bar | 150 kg | Ne | Ne |
| FOX 4 – 1.0.0 | 2 300 l/min / 4 bar | 172 kg | Základní | Mechanická |
| FOX4 – 1.0.1 | 2 300 l/min / 4 bar | 172 kg | Plná (trénink + soutěž) | Plná elektronická |
| FOX4 – 1.0.2 sport | 2 300 l/min / 4 bar | 172 kg | Certif. CTIF | Plná elektronická |
| TOHATSU VE 1500 | 2 050 l/min / 6 bar | 107 kg | Ne | Rotační vývěva |
FOX4 1.0.0 vs. 1.0.1 – kdy se vyplatí připlatit za automatiku
Sbory nejčastěji řeší dilema mezi modelem 1.0.0 a 1.0.1 – cenový rozdíl oproti plné automatice se zdá zbytečný, dokud tým nezačne jet soutěže na vyšší úrovni. Automatická regulace tlaku v modelu 1.0.1 není jen sportovní funkce – v zásahu pomáhá udržet stabilní výstupní tlak při změně průtoku nebo přepnutí na jiný výtlak.
Kdy se přenosná motorová stříkačka nejčastěji poptává
Přenosnou motorovou stříkačku hledají nejčastěji sbory dobrovolných hasičů při obnovování nebo modernizaci výzbroje – buď jako první stroj do nově vzniklého sboru, nebo jako náhradu za dosluhující agregát starší generace. Druhá typická situace je příprava na soutěžní sezónu – přechod z tréninkového stroje na certifikovaný model pro CTIF.
Méně očekávaný kontext: stříkačky FOX4 poptávají i průmyslové závodní požární sbory, které oceňují možnost zakázkové konfigurace přímo od výrobce pro český trh. FOX4 lze navíc tankovat za provozu – při déletrvajícím zásahu odpadá nutnost stroj zastavovat kvůli doplnění paliva.
Časté dotazy
Související kategorie
Co je dobré vědět
Co v praxi rozhoduje
Mezi FOX4 1.0.0 a 1.0.1 nerozhoduje jen cena – rozhoduje plán soutěžní činnosti v příštích letech.
K tomu: automatická regulace tlaku a otočná hrdla v modelu 1.0.1 nejsou výhradně sportovní funkce – v zásahu zrychlují a zjednodušují práci obsluhy.
Z čeho vycházíme
Výkony čerpadel jsou uváděny při standardní sací výšce 3 m podle EN 14466 – tato podmínka nemusí odpovídat terénní realitě.
K tomu: při sací výšce 5–6 m výkon čerpadla prokazatelně klesá – pro taková nasazení doporučujeme individuální konzultaci.
Kde jsou limity
BEAVER KR113 s výkonem 1 200 l/min při 6 barech nesplňuje parametry třídy PFPN 10-1000.
K tomu: pro splnění normativních požadavků na výzbroj SDH volte FOX S BASIC nebo vyšší model řady FOX4.
Co tu neřešíme
Kategorie nezahrnuje čerpadla pro pevnou instalaci do vozidel ani plovoucí nebo ponorná čerpadla.
K tomu: plovoucí čerpadla pro čerpání z vodní hladiny najdete v samostatné kategorii čerpadel na vyza.cz.




